Live auction - Lot 1270

[Music]

Archief van de Leuvense familie Terby.

2de helft 18de eeuw-eerste helft 19de eeuw

€ 1.200 / 1.800

Zeer interessante verzameling documenten, brieven, partituren, inventarissen, veilingcataloogjes, reglementen, concertprogramma's etc. betreffende de familie Terby. Joseph Terby (14/12/1780-16/03/1860) was Belgisch musicus en kapelmeester van de Sint-Pieterskerk te Leuven. Hij was tevens de stichter van de muziekschool te Leuven die later uitgroeide tot het Stedelijk Conservatorium. Hij was een vooraanstaand violist en componist en was getrouwd met Marie-Claire Van Autgaerden. Samen kregen ze twee kinderen: Joseph (1808-1874?) en François (1813-1884), beide voortreffelijke violisten, opgeleid door hun vader, en componisten van "Variations" en "Fantaisies". De oudste zoon werd eerste violist aan het Théâtre italien te Parijs en tevens ook "Honorair Violist van de Hofmuziek te Brussel". De jongste zoon werd violist en muziekleraar aan de muziekacademie te Leuven en trouwde met Célestine Parmentier. Samen kregen ze een zoon, François Terby (1846-1911), bekend astronoom die overwegend de planeet Mars observeerde. Deze collectie bevat: A. Verzameling gedrukte (gegraveerde) partituren: 1. Terby, J. - Air varié pour le violon avec accomp. de deux violons, alto et basse dédié à son excellence monseigneur L. Van Gobbelschroey. Parijs, E. Troupenas, s.d. Geen plaatnummer. - 2. Terby, Fr. - Fantaisie pour le violon avec accompagnement de piano par François Terby. Op. 2. Mainz, Brussel, Antwerpen, Zonen B. Schott, s.d. - 3. Terby, Fr. - Thème original varié pour le violon avec accomp.t d'orchestre ou de piano composé et dédié à son frère Joseph. Op. 4. Mainz, Brussel, Antwerpen, Zonen B. Schott, s.d. - 4. Terby, Fr. - Fantaisie-caprice pour le violon avec accompagnement de piano dédiée à son ami Constant Servais. Op. 1. Mainz, Antwerpen, Brussel, Zonen B. Schott, s.d. Plaatnummer 8709. Volledig gegraveerd. Meerdere exemplaren van Fantaisie en Thème original. B. Briefwisseling: o.a. van de kerkfabriek van de Sint-Pieterskerk te Leuven aan Joseph Terby; van vader Joseph aan zijn zoon Joseph; van minister van Binnenlandse Zaken Pierre van Gobbelschroey (1784-1850) aan Joseph Terby om hem te bedanken voor de compositie "Air Varié" die aan van Gobbelschroey werd opgedragen (24/01/1829); tussen de broers Joseph en François, brieven gericht aan Joseph (jr) betreffende zijn werkzaamheden te Parijs; brieven aan Célestine met condoléances bij het overlijden van haar echtgenoot François in 1884; brieven omtrent concertprogramma's, muziekverenigingen, reglementen etc. Opmerkelijk: een brief van de Belgische hofmaarschalk aan Joseph (jr): "op het daartoe gedaan verzoek aan Zijne Majesteit den Koning door Joseph Terby, te Leuven, om den titel van eersten violist honorair van Hoogst Deszelfs Hofmuziek te verkrijgen. Brengt de Hofmaarschalk des Konings hier mede ter kenning van genoemden rekestrant dat Zijne Majesteit, bij Kabinets Besluit van den 19den maart 1830 heeft goedgevonden hem te verleenen den titel van Honorair Violist van de Hofmuziek te Brussel" (20/03/1830, met koninklijk zwart zegel). Brieven over geluidsoverlast door een "Cabaretier" in het huis aanpalend aan dat van de familie Terby, wonende in de Bogaardenstraat te Leuven en door het installeren van een orgel in "notre quartier N° 87 estaminet Gerrebosh". C. Verzameling veilingcataloogjes o.a. enkele van de nalatenschap van Joseph Terby zelf: 1. Catalogue chronologique des opera representés en France depuis l'année 1645, où ils ont commencé de paroître, jusqu'à présent, 1733. - 2. Catalogue des porcelaines & faïences anciennes, verres de Venise et autres pendules etc. Anvers, 1874. Vente Broons d'Amsterdam, lundi 2 mars 1874. - 3-4. Catalogue de la belle collection de violons italiens, archets de tourte, musique de chambre et manuscrits précieux des grands maîtres anciens et modernes, délaissée par feu Mr Joseph Terby. Jeudi 17 juillet 1879. Twee ex., één met annotaties. - 5. Catalogue de la belle collection de violons italiens, archets de tourte, musique de chambre et manuscrits précieux des grands maîtres anciens et modernes, délaissés par feu Mr Joseph Terby, le jeudi juillet 1879. - 6-7. Catalogue de la belle et rare collection de musique religieuse, dramatique et instrumentale; livres sur la musique et instruments à cordes des plus célèbres luthiers, délaissé par Mr Joseph Terby [...] le mercredi, 24 octobre 1860. Twee ex. D. Concertprogramma's, ca. 1812-1856: o.a. van "Société de Musique de l'Université", "Société de l'Académie de musique, de Louvain", "Société de Musique, de Louvain", "Société de Musique de Tirlemont", "Société d'Harmonie, d'Anvers", "Cercle de Sainte-Cécile". Een groot aantal met participatie van een van de familieleden Terby. Ofwel een concert gedirigeerd of gecomponeerd door vader of zoon Joseph Terby, ofwel een optreden van onder andere de zonen Joseph of François Terby: "Exercice musical, du vendredi, 20 février 1818 [...] Variations pour le violon d'André Romberg, par Terby, fils, agé de 8 ans", ofwel met aankondiging van de zoon Jospeh als volwassen muzikant. Ook enkele van muzikale avonden o.a. te Parijs, gedirigeerd door J. Terby. E. Octavo handschrift: "Ce volume contient: 1/ Le catalogue de musique de mon père. 2/ Réglement et déliberations administrations de l'ancienne société de Ste Cécile, crée en 1819, avec une signature autographe des membres composant le 1er noyau." F. Quarto handschrift: zeer uitgebreide inventaris in zeer net handschrift (van vader Joseph?) van muziekstukken onderverdeeld in verschillende categorieën, telkens alfabetisch gerangschikt volgens incipit (de beginwoorden van het muziekwerk). G. Varia: allerhande documenten aangaande muziekverenigingen, de muziekacademie te Leuven, het Théâtre impérial italien, etc. Onder andere: een handgeschreven document met nieuwe regels na het samensmelten van de Société de Ste Cécile et Société Adelphique, Leuven, 24/12/1819. Gesigneerd door Terby, Vandermueren, Van den Linden, etc. met lijst van leden van de Société de Ste Cécile; "Dispositions auxquelles se soumettent par leur signature messieurs les amateurs qui désirent faire partie de la Musique de la Garde Communale de Louvain". Leuven, 5/06/1829, handgeschreven. Gesigneerd door "chef de musique" Terby en officieren en andere leden. Met lijst met namen van de leden en het instrument dat ze bespelen; Gedrukte reglementen van de Cercle de Ste Cécile en Société Adelphique-dramatique, 1825, 1827 en 1851 (vice-président, Jos. Terby); "Réglement pour la Société de l'Académie de Musique de Louvain", 1826; Aanwezigheidslijsten van het Théâtre impérial italien (Parijs): "Feuille de présence des artistes de l'orchestre", "Projet de règlement pour la Société de l'Académie de Musique de Louvain, 96 articles", etc.

Lot 1270